whiskey-river

Witryna z artykułami

Ubezpieczenie OC zdrożeje?

www.panovie.pl

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jeżdżenie bez ważnej polisy jest co najmniej ryzykowne. Oczywiście ryzykujesz nie tylko mandatem, ale przede wszystkim wysokim odszkodowaniem, które będziesz musiał wypłacić z własnej kieszeni, jeśli zdarzy Ci się doprowadzić do wypadku, w wyniku którego ucierpi czyjeś zdrowie albo mienie zostanie uszkodzone. Powodem, dla którego kierowcy nie płacą składek na OC jest oczywiście sama cena polisy.

Jeśli kierowca nie zarabia albo nie ma stałej pracy, nawet kilkaset złotych na ubezpieczenie może być zbyt dużym wydatkiem. Co gorsza, ceny co jakiś czas wzrastają. Dlaczego OC drożeje? W 2015 roku miała miejsce niewielka zwyżka cen.

Wynikała ona ze zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych polis. Warto pamiętać, że kwestia OC jest regulowana przez polskie prawo, a nie jedynie przez umowy pomiędzy ubezpieczycielem a właścicielem auta. To właśnie „odgórnie” uregulowano w 2015 roku możliwość przeprowadzania tak zwanej bezpośredniej likwidacji szkód.

BLS polega na tym, że osoba poszkodowana może zgłosić się po odszkodowanie do własnego ubezpieczyciela, a nie jedynie do firmy, w której sprawca zdarzenia ma wykupioną polisę. Następnie firmy ubezpieczeniowe „załatwiają sprawę” pomiędzy sobą. Dzięki temu osoba poszkodowana szybciej otrzymuje odszkodowanie.

OC może być droższe również dla pojedynczego kierowcy. Przede wszystkim wtedy, gdy stracił on zniżki lub jest zakwalifikowany przez ubezpieczyciela do grupy większego ryzyka. Dotyczy to głównie młodych kierowców, którzy nie mają doświadczenia na drodze.

o czym napisać post na blogu likwidacja szkód komunikacyjnych