whiskey-river

Witryna z artykułami

Uzależnienie od papierosów

www.dayglob.com.pl

Co roku na choroby płuc, spowodowane paleniem papierosów, umierają setki tysięcy osób. Walkę z tym nałogiem podejmuje się na wiele sposobów. By zniechęcić osoby uzależnione, wprowadzono między innymi zakaz palenia w miejscach publicznych oraz obowiązek umieszczania ostrzeżeń o szkodliwości papierosów na każdej paczce. 31 maja obchodzi się nawet Dzień Bez Papierosa.

Niestety, żadna z tych praktyk nie poprawiła znacząco sytuacji, a osoby chore pojawiają się coraz częściej również w gronie najmłodszych. Uzależnienie od papierosów, czyli inaczej nikotynizm, jest prawdziwą plagą w polskich szkołach. Jak wiadomo, dzieci często naśladują zachowanie palących rodziców i tak wchodzą w szkodliwy nawyk. Dzięki paleniu czują się też dojrzalsze, gdyż robią coś zakazanego, właściwego osobie dorosłej.

Później, w okresie nastoletnim, do palenia nakłaniają je zwyczaje, panujące w środowisku, w którym przebywają. Wielu młodych ludzi uważa palenie za bardzo popularny trend, a osób odmawiających papierosa nikt nie traktuje poważnie. Nikotynizm jest bardzo niebezpiecznym nałogiem, a co gorsza wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego też szkoły wprowadzają zajęcia, mające uświadamiać młodzież o jego zgubnym wpływie. Jeśli zapobiegnie się powstaniu uzależnienia, nie trzeba go będzie bowiem zwalczać.

http://szczepionki.net.pl