whiskey-river

Witryna z artykułami

Jak objawia się nerwica natręctw?

Film „Dzień świra” jest nie tylko kultowy, ale także dość kontrowersyjny. Wiele osób doszukuje się w nim znamion komedii, śmiejąc się do rozpuku z przedstawionych scen. Tymczasem warto wiedzieć, że to, co bawi jednego człowieka, dla innego może być dobrze znanym przekleństwem i objawem nerwicy natręctw.

Jakie symptomy zwykle kojarzą tego typu obsesyjno-kompulsywnym zaburzeniom? Zwykle na objaw tej choroby składają się dwa elementy, wspólnie tworzące spójną całość. Pierwszym z nich są obsesje. Natrętne myśli i wyobrażenia nagle wdzierają się do świadomości chorego.

Często powodują u niego lęk oraz złe samopoczucie. Co ciekawe, chorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są one wytworem ich umysłu. Drugim z elementów składających się na obraz nerwicy natręctw są tak zwane kompulsje.

Tym terminem określamy powtarzające się czynności, które wyciszają lęk. Co ważne, dla chorego mają one charakter przymusowy. Ich zadaniem jest zapobieganie sytuacjom, które w oczach chorego są groźne, nawet jeśli w rzeczywistości nie mają z nimi logicznego powiązania.

Z czasem mogą przybierać formę rytuału i stawać się niezbędną częścią życia.

uczulenia For Meds